GLIKOPROTEINA OBECNA W OWOCACH RICHADELLA DULCIFICA (SYN. SYNSEPALUM DULCIFICUM), ROŚLINY ROSNĄCEJ W AFRYCE ZACHODNIEJ. BIAŁKO POSIADA NIEZWYKŁĄ ZDOLNOŚĆ DO ZMIANY ODCZUWANEGO SMAKU Z KWAŚNEGO NA SŁODKI. EFEKT ZWIĄZANY JEST Z WPŁYWEM NA RECEPTORY SMAKU. W OBECNOŚCI KWAŚNYCH POKARMÓW MIRAKULINA WIĄŻE SIĘ Z RECEPTOREM SŁODKOŚCI MILION RAZY SILNIEJ NIŻ SZTUCZNE ŚRODKI SŁODZĄCE (NP. ASPARTAM) I 100 MILIONÓW RAZY SILNIEJ NIŻ CUKRY. IM SILNIEJ ZWIĄZEK ZWIĄŻE SIĘ Z RECEPTOREM, TYM SŁODSZE SMAKI ODCZUWAMY.

Tabletkę z mirakuliną należy podczas ssania dokładnie rozprowadzić po powierzchni języka i jamy ustnej.

Można dla szybszego rozpuszczenia rozgryźć tabletkę, ale nie połykać dopóki całkowicie się nie rozpuści na języku.

Efekt zmiany smaku jest natychmiastowy po rozpuszczeniu się tabletki i trwa od 30 minut do 2 godzin – w zależności od ilości spożywanych potraw, ich temperatury i indywidualnej czułości kubków smakowych.

Po upływie tego czasu mirakulina zostaje wypłukana przez ślinę i powraca normalne odczuwanie smaków – bez jakichkolwiek skutków ubocznych.

Efekt można zneutralizować wcześniej pijąc gorące napoje – np herbatę

Jeśli poczujesz, że efekt smaku zanika – możesz rozpuścić kolejną porcję – nie ma ograniczeń związanych z ilością konsumpcji mirakuliny.

Podczas konsumpcji potraw pod wpływem mirakuliny należy zachować zdroworozsądkowy umiar.

Pochłonięcie kilograma cytryn wywoła ten sam  efekt, co bez mirakuliny (tak, trudno się powstrzymać przed tym smakiem:)

Pamiętaj, że intensywność odczuwania smaków jest kwestią indywidualną dla każdej osoby, stąd jedni osiągną zamierzony efekt po rozpuszczeniu 1 porcji (połowa tabletki), inni po 2 porcjach (cała tabletka). Nie ma 100% gwarancji na działanie mirakuliny, jednak podczas wieloletnich prób, badań i testów, nie odnotowano przypadku zupełnego braku oddziaływania białka na kubki smakowe.